اثر برجسته Rene Lalique در موزه هنرهای زیبا

اثر برجسته Rene Lalique در موزه هنرهای زیبا

هر کدام از کاخ موزه های سعدآباد در برگیرنده آثار ارزشمند و گرانبها ، از جمله لوستر های کریستال چک و یا فرانسه است که در نوع خودشان بی نظیرند . یک نمونه از این لوسترها که بسیار خاص است و طراحی بسیار مدرن دارد ، توسط Gulbenkian   تاجر نفت و کلکسیونر ارمنی ، به پهلوی دوم هدیه شده و در...

 

  • کد مطلب: 2102
  • تاریخ انتشار: سه شنبه 13 دی 1390 - 10:54

هر کدام از کاخ موزه های سعدآباد در برگیرنده آثار ارزشمند و گرانبها ، از جمله لوستر های کریستال چک و یا فرانسه است که در نوع خودشان بی نظیرند . یک نمونه از این لوسترها که بسیار خاص است و طراحی بسیار مدرن دارد ، توسط Gulbenkian   تاجر نفت و کلکسیونر ارمنی ، به پهلوی دوم هدیه شده و در یکی از اتاقهای بخش اداری موزه هنرهای زیبا نصب شده است .

این لوستر در حدود 30 / 1 متر ارتفاع دارد و طراحی مدرن آن حکایت از هنر سدۀ 18 تا 20 است . این لوستر به شکل یک گل 8 پر کریستال است که نقوشی از برگ و میوه زیتون دارد و به صورت قرینه و تراش از روی شیشه ساخته شده است . هنرمند آن Rene' Lalique  اهل روستای کوچکی در نزدیکی فرانسه ، طراح جواهرات و ظروف و ... می باشد که در سال 1945 فوت کرده است .

این هنرمند در مدت اقامت خودش در پاریس با Gulbenkian  ثروتمند مشهور و کلکسیونر آثار هنری ، آشنا می شود و تعدادی از کارهایش را او خریداری و در مجموعه خویش نگهداری می کند .

Gulbenkian   در خصوص Rene' در جایی گفته است که شگفتی آثار او در طول دوستی 50 ساله اش هر روز فزون تر می شد و به او به عنوان یک هنرمند برجسته افتخار می کند .پس از مرگ Gulbenkian دوستش و دامـــادش و وکیلــــش موزه ایی با آثار جمع آوری شده او از هنرمندان ، در لیسبون دائر کردند و آثار Rene'  در یک گالری که به نام خود او می باشد، در این موزه گردآوری شده است .موزه calouste gulbenkian  در لیسبون پرتغال است و شامل مجموعه ایی کهن و مدرن از آثار تاریخی است ، این موزه به وصیت شخص Gulbenkian و به همت یکی از دوستان نزدیکش و دامادش و وکیلش در لیبسون ( پرتغال ) ساخته شده است.

بیوگرافی Rene' Lalique

 ( 1860 – 1945 ) او در یک روستای کوچک نزدیک فرانسه به نام  Ay  به دنیا آمد . یک هنرمند شیشه گر بود و به جهت خلاقیتش در ساخت شیشه های عطر، گلدان ، جواهرات ، لوستر و ساعت و ... معروف و مشهور می باشد . زندگی او صرف یادگرفتن شیوه های طراحی و هنر شده بود و زمانی که 2 ساله بود به دلیل کار پدرش به حومه شهر پاریس نقل مکان کردند ؛ اما برای تعطیلات تابستان همیشه به Ay می آمدند .

او پس از 2 سال از انگلستان به فرانسه بازگشت و بصورت آزاد برای جواهر فروشان مشهور فرانسوی مثل : Cartier  و Boucheron   قطعات زیبای جواهر طراحی کرد و در سال 1890 به عنوان یکی از سرشناسان هنر طراحی مدرن در فرانسه شناخته شد . او در کارش از فن قالب ریزی و فشار استفاده می کرد و ظروف بلوری را با نقش های طبیعی مانند پرنده ، گل و ماهی و با لعاب رنگی تزئین می کرد که نمونه هایی از کارش را در زیر می توانید ببینید .

 

دیگر آثار موزه ها