لباس تشریفاتی دربار پهلوی در موزه تاریخ معاصر

لباس  تشریفاتی دربار پهلوی در موزه تاریخ معاصر

مجموعه ای از لباس های خاندان پهلوی اول و دوم در زمره ی  آثار موزه تاریخ معاصر در معرض دید بازدید کنندگان می باشد که شامل : اونیفورم ها و لباس های نظامی و رسمی رضا خان و محمدرضا پهلوی ، تعدادی از لباس های تاج الملوک، فرح دیبا، اشرف و شهناز پهلوی که در مراسم های مختلف استفاده می کردند ... 

 

  • کد مطلب: 1553
  • تاریخ انتشار: سه شنبه 6 ارديبهشت 1390 - 13:19

مجموعه ای از لباس های خاندان پهلوی اول و دوم در زمره ی  آثار موزه تاریخ معاصر در معرض دید بازدید کنندگان می باشد که شامل : اونیفورم ها و لباس های نظامی و رسمی رضا خان و محمدرضا پهلوی ، تعدادی از لباس های تاج الملوک، فرح دیبا، اشرف و شهناز پهلوی که در مراسم های مختلف استفاده می کردند . 

در این مجموعه ، لباس  تشریفات تمام رسمی سران دربار پهلوی نیز به چشم می خورد . کت و شلوار فراگ با تزیینات گلابتون و سرمه دوزی که توسط وزراء ، معاونین وزراء ، روسای تشریفات دربار ، آجودانها ، روسای ادارات و شهرداری ها ، نمایندگان سیاسی و کنسول های ایران در کشورهای خارجی استفاده می شده است ، البته طرح و رنگ آن بر اساس درجه هر شخص متفاوت بوده است . لباس موجود در این موزه ، لباس تمام رسمی درباریان می باشد که شامل کت وشلوار فراگ ماهوت مشکی با تزیینات گلابتون و سرمه دوزی در قسمت یقه ، جلوی سینه ، دور کمر کت  ، پشت و حاشیه کت و آستین های آن است. این لباس توسط خیاط خانه ( مزون ) لانوین در فرانسه طراحی و دوخته شده است. لازم به ذکر است جهت دوخت بخش های تزئینی آن (گلابتون دوزی و سرمه دوزی) 1609 متر نخ طلا مصرف گردیده.  این لباس در اعیاد رسمی ملی و مذهبی ، میهمانی های رسمی مانند تولد شاه و دیدارهای رسمی که در آن از قبل  نوع پوشش برای شرکت کنندگان معین می گردید، پوشیده می شد.

از جمله مراسمی که در آن سران دربار پهلوی از این پوشاک استفاده نموده اند، می توان به جشن 2500 ساله شاهنشاهی در سال 1350 اشاره نمود. بدین منظور تعداد 50 دست لباس تشریفات مخصوص این جشنها از طرف دربار به  مزون لانوین سفارش داده شد که  در آن زمان برای هر دست لباس بالغ بر 1000 دلار هزینه گردیده است .

در حال حاضر این لباس و مجموعه ای از لباس های خاندان پهلوی در طبقه دوم موزه تاریخ معاصر در معرض نمایش می باشد.