تابلوی غدیر خم استاد محمود فرشچیان

تابلوی غدیر خم استاد محمود فرشچیان

از جمله آثار مذهبی استاد فرشچیان تابلو غدیرخم است که بر یکی از مهمترین اعیاد اعتقادی شیعیان صحه  می گذارد. در این اثر رسول اکرم و حضرت علی (ع) از پشت به تصویر کشیده شده، روایت است در این روز ...

  • کد مطلب: 1231
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه 3 آذر 1389 - 11:22

از جمله آثار مذهبی استاد فرشچیان تابلو غدیرخم است که بر یکی از مهمترین اعیاد اعتقادی شیعیان صحه  می گذارد. در این اثر رسول اکرم و حضرت علی (ع) از پشت به تصویر کشیده شده، روایت است در این روز حضرت رسول (ص) به همه حاضران دستور دادند که بارهای اشتران را بر روی هم بگذارند تا سطحی بلند ایجاد شود که همه حاضران بتوانند بر این واقعه مهم تاریخی اشراف داشته باشند.

در تصویری که  استاد فرشچیان از این واقعه پراهمیت و با قلم توانمند خود درج کرده اند حضرت رسول (ص) را کمی بالاتر از حضرت علی (ع) کشیده اند که نماد بالا بودن پیامبر اکرم (ص) و جانشینی حضرت علی (ع) است. در این تصویر دست پیامبر (ص) به سوی آسمان است و فضای بالا نمایانگر مرغان آسمانی و هاله ای از نور و روشنایی است که تاکید بر نفس جانشینی حضرت از سوی پروردگار است. این فضای معنوی با     چهره های شاد و متفاوت حاضران که نشان از تفاوت ملیت و قومیت دارد و حاکی از رضایت و پذیرش این حکم الهی از سوی حاضران است توسط استاد به نمایش در آمده است ، در این فضا چهره چندین طفل که توسط والدینشان بالا گرفته شده اند حاکی از این است که این کودکان نیز شاهد این واقعه مهم هستند که این خود حاکی از جدی تلقی کردن استاد فرشچیان از به تصویر کشیدن کودکان و اهمیت دادن آنان در مسائل مهم دینی تاریخی می باشد .

 این اثر ارزشمند در مدت دو سال و در سال 85 خلق شده است و تکنیک مورد استفاده در این اثر اکریلیک است.