تابلوی " غدیر خم" در موزه فرشچیان

تابلوی

به گزارش معصومه مبینی مسئول موزه فرشچیان ، از جمله آثار مذهبی استاد فرشچیان تابلوی غدیر خم می باشد که بر یکی از مهمترین اعیاد اعتقادی شیعیان صحه می گذارد. در این اثر رسول اکرم و حضرت علی از پشت به تصویر کشیده شده اند. روایت است در این روز حضرت رسول به همه حاضران دستور دادند که بارهای اشتران را بر روی ...

  • کد مطلب: 11
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه 2 دی 1388 - 17:11

به گزارش معصومه مبینی مسئول موزه فرشچیان ، از جمله آثار مذهبی استاد فرشچیان تابلوی غدیر خم می باشد که بر یکی از مهمترین اعیاد اعتقادی شیعیان صحه می گذارد. در این اثر رسول اکرم و حضرت علی از پشت به تصویر کشیده شده اند. روایت است در این روز حضرت رسول به همه حاضران دستور دادند که بارهای اشتران را بر روی هم بگذارند تا سطحی بلند ایجاد شود که همه حاضران بتوانند بر این واقعه مهم تارخی اشراف داشته باشند. در تصویری که استاد فرشچیان از این واقعه پر اهمیت و با قـــــلم توانمند خود درج کرده اند حضرت رسول را کمی بالاتر از حضرت علی کشـــیده اند کـه نــماد بالا بودن پیامبر اکرم ( ص ) و جانشینی حضرت علی ( ع ) است .
مبینی با اشاره به عناصر بصری در این اثر نفیس افزود : در این تصویر دست پیامبر به سوی آسمان است و فضای بالا نمایانگر مرغان آسمانی و هاله ای از نور و روشنایی می باشد که تاکیدی بر نفس جانشینی حضرت از سوی پروردگار می باشد این فضای معنوی با چهره های شاد و متفاوت حاضران که نشان از تفاوت ملیت و قومیت می باشد و حاکی از رضایت و پذیرش این حکم الهی از سوی حاضران است توسط استاد به نمایش در آمده است .
در این فضا چهره چندین طفل که توسط والدینشان بالا گرفته شده اند حاکی از این است که این کودکان نیز شاهد این واقعه مهم هستند که این خود حاکی از جدی تلقی کردن استاد فرشچیان از به تصویر کشیدن کودکان و اهمیت دادن آنان در مسائل مهم دینـــی و تاریخــی می باشد .
گفتنی است تکنیک تابلـوی غدیر خـم آکریلیــک می باشد و پس از 3 سال تلاش استاد بزرگ نگارگری در سال 1385 خلق شد .

دسته بندی ها