سینی قلمزنی متعلق به دوره پهلوی با عنوان " مشاهیر "

سینی قلمزنی متعلق به دوره پهلوی با عنوان

در طبقه دوم موزه صنایع دستی در بخش معرفی محصولات فلزی این موزه یک عدد سینی قلمزنی شده قرار دارد که در ابعاد بزرگ  و با تکنیک  سیاه قلم روی مس ساخته شده است. این اثر فرهنگی نفیس در...

  • کد مطلب: 1072
  • تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 8 مهر 1389 - 09:31

در طبقه دوم موزه صنایع دستی در بخش معرفی محصولات فلزی این موزه یک عدد سینی قلمزنی شده قرار دارد که در ابعاد بزرگ  و با تکنیک  سیاه قلم روی مس ساخته شده است.

  این اثر فرهنگی نفیس درسال 1320 توسط یکی از هنرمندان مشهور دوره پهلوی دوم به نام  شامیرزا ساخته و با توجه به نوع تصویر سازی آن از شعرا و دانشمندان ایرانی به نام تابلوی مشاهیر شهرت یافت.این اثر هنری ساخت اصفهان می باشد و 69 سال قدمت دارد .                                

در این تابلو فلزی نقوش انسانی و گیاهی و اسلیمی بکار رفته و دور آن را نوار کادر بندی با نقوش اسلیمی از گلهای شاه عباسی به صورت نواری قرار گرفته است همچنین نقش های به کار رفته در این سینی شامل نقش تسمه ایی و خطی به زبان عربی است که اطراف آن را در برمی گیرد .

 

 در وسط سینی  کادر بندی مدور قرار دارد که با نقش انسانی با طرح بزم و رزم و داستانی از تصویر لیلی و مجنون در بیابان و طرح چوگان بازی و همچنین صحنه سازی از داستانهای ایرانی را به تصویر گذاشته و تماماً بر گرفته از اشعار شاعران معروفی است که در وسط سینی در فضای مدور و کادرگونه ای قرار دارند مانند تصویری از مولوی ،ابن سینا حکیم ایرانی در بالای سینی و همچنین حافظ ،سعدی و سنایی که به نوعی شبیه سازی شده اند .

این اثر هنری در طبقه دوم موزه صنایع دستی و در بخش قلمزنی اشیای فلزی نگهداری و در معرض دید عموم قرار دارد و بمناسبت روز بزرگداشت مولانا مصادف با هشتم مهرماه معرفی  می گردد .