سنگاب فلزی

سنگاب فلزی

یکی از آثار با ارزش و هنری موجود در موزه صنایع دستی مجموعه سعدآباد که در طبقه دوم این موزه نگهداری می شود یک عدد سنگاب فلزی است که با شیوه سیاه قلم قلمزنی شده است...

  • کد مطلب: 1026
  • تاریخ انتشار: سه شنبه 23 شهريور 1389 - 09:08

یکی از آثار با ارزش و هنری موجود در موزه صنایع دستی مجموعه سعدآباد  که در طبقه دوم این موزه نگهداری می شود یک عدد سنگاب فلزی است  که با شیوه سیاه قلم قلمزنی شده است.

مریم فدایی ،مسئول موزه صنایع دستی در رابطه با این سنگاب فلزی گفت : این اثر توسط استاد حافظ پرست از فلزکاران اصفهان ساخته شده و سازنده ظرف اصغر بزرگیان می باشد خوشنویسی سنگاب به خط استاد قناعت است و خطوط آن خط ثلث و نستعلیق بر بدنه سنگاب قلمزنی گردیده است .

وی افزود : خصوصیت ویژه این اثر هنری  مربوط به اشعار و ادعیه و آیات بکار رفته بر این اثر موزه ای است که تماماً مربوط به امام حسین(ع) است به شکلی که در بخش بیرونی سنگابه از اشعار محتشم شاعر مشهور ایرانی  استفاده شده است با مطلع :

      روح الامین نهاده بزانو سر حجاب             

         تاریک شد زدیدن آن چشم آفتاب

مسئول موزه صنایع دستی در مورد تزئینات داخلی این سنگاب اضافه کرد : در قسمت داخلی ظرف از نقوش اسلیمی استفاده شده است که به سبک صفوی طراحی شده است، بر لبه داخلی ظرف آیه الکرسی نوشته شده و طرح شمسه داخلی آن یادآور نقوش نسخه های خطی دوره ایلخانی است.

گفتنی است از دیگر ویژگی های اصلی این ظرف که انتساب آن را به امام حسین(ع) نشان می دهد وجود اشعار در مدح امام حسین(ع) سروده محتشم کاشانی و استفاده از اسمای اعظم الهی و از همه مهمتر دعای امام حسین (ع) در روز عرفه، ولایت نامه امام شهید و قسمتی از وصیت نامه امام حسین(ع) و در آخر زیارت صغیره عاشورا می باشد که با ظرافت بر بدنه خارجی سنگابه و در فضاهای موجود به اشکال قاب قابی قلمزنی شده است .