آیین نکوداشت عالم مجاهد "شهید سید مجتبی صفوی"

"مرهون خون شهدایی همچون نواب صفوی هستیم"

  • کد مطلب: 8468
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه 27 دی 1402 - 13:52

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد؛ آیین نکوداشت شصت و هشتمین سالگرد شهادت عالم مجاهد سیدمجتبی نواب صفوی، بنیانگذار جمعیت فدائیان اسلام، با حضور اعضای محترم خانواده شهید نواب صفوی، محمد مهدی عبدخدایی دبیرکل جمعیت فدائیان اسلام، حجت‌الاسلام علی صداقت عضو شورای مرکزی فدائیان اسلام، آیت‌الله سید جعفر شبیری زنجانی، جواد منصوری، کارشناس تاریخ و مشاور مرکز اسناد انقلاب اسلامی به میزبانی سید حسین علوی، مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد با همکاری مرکز بسیج وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، صبح چهارشنبه، 27 دی ماه 1402 در سالن سینمای موزه ملت این مجموعه برگزار شد.
 
سید حسین علوی ضمن ابراز خرسندی از میزبانی این مراسم ارزشمند، با اشاره به نحوه روی کار آمدن حکومت پهلوی، با توجه به عملکرد این دوره تاریخی، نواقص این دوره را وزنه سنگین تری برای قضاوت این بخش از تاریخ برشمرد.
او افزود: پهلوی ها نخستین خاندانی بودند که به دست اجنبی ها و به میل آنها برای به دست گرفتن زمام حکومت انتخاب شدند و پس از اشغال ایران و تبعید رضاخان در شهریور 1320، فرزند او بر تخت پادشاهی نشست و آنها هرگز نمیپنداشتند که روزی در همین کاخ سلطنتی‌شان، بزرگداشتی برای یکی از مخالفین حکومت پهلوی برگزار شود.
در ادامه حسین علوی به نقش شهدایی همچون نواب صفوی که در راه آزادی ایران مقاومتهای بسیار داشتند اشاره کرد و گفت: "امروز ما مرهون خون شهدا هستیم."

 

حجت‌الاسلام علی صداقت، عضو شورای مرکزی جمعیت فدائیان اسلام، در سخنرانی خود به شهید نواب صفوی، سید جمال‌الدین اسدآبادی و امام خمینی (ره) تحت عنوان شخصیتهای کلیدی، دارای اشتراکات بسیار در راستای سبک استکبار ستیزی، اشاره کرد و  گفت: صحبت‌هایی که درباره شهید نواب صفوی و شیوه مبارزه او با حکومت پهلوی می‌کنیم افسانه نیست؛ بلکه حقایقی تاریخی است و برگزاری این مراسم در کاخ سعدآباد با موضوع شهید نواب صفوی دارای اهمیت و معنا است.
وی در ادامه به شجاعت این شهید بزرگوار حتی در بحث خطاب قرار دادن شاه، و استفاده از ادبیات دستوری اشاره کرد و این موضوع را نماد شجاعت این شهید آزادی‌خواه دانست.
او افزود دلیل ترس حکومت پهلوی از فدائیان اسلام را، کار تشکیلاتی دانست، و با اشاره به یکی از عگسهای شهید نواب صفوی، اضافه کرد "زمانی که قرار بر استفاده از کالاهای ایرانی و حمایت از تولید داخلی بود، نیروهای فدائیان اسلام در تمام استان‌ها برای حمایت از کالای ایرانی بسیج می‌شدند و فعالیت داشتند."
حجت‌الاسلام صداقت خاطرنشان کرد: شهید نواب صفوی در تاریک‌ترین دوره تاریخی ایران از ادبیات عجیبی استفاده می‌کند و حتی به شاه می‌گوید من به تو دستور می‌دهم. این‌ها همه نشانه شجاعت این فرد آزادی‌خواه است.
ایشان ضمن تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این مراسم، خواستار تداوم این مراسم‌ها شد.
دیگر سخنران این مراسم، جواد منصوری، کارشناس تاریخ و مشاور مرکز اسناد انقلاب اسلامی بود، وی گفت: واقعه عاشورا یکی از اتفاقات مهم در تاریخ شیعه است که سبب زنده نگه داشتن و سرمنشا وقوع تحولات بزرگ مانند پیروزی انقلاب اسلامی است.
او در ادامه خاطر به دغدغه اصلی شهید نواب صفوی، یعنی اسلام اشاره کرد و گفت " اعدام این شهید بزرگوار هرگز باعث از بین رفتن خط مشی و راه ایشان نخواهد نشد و افرادی بزرگ همچون نواب صفوی از شخصیت‌های تاثیرگذار تاریخ هستند. قعالیت های نواب صفوی در طول تاریخ ثبت شده است و امروزه دشمنان از تفکر و منش نواب صفوی می‌ترسند به همین دلیل شاهد انتشار کتاب و مقاله در مخالفت با او هستیم ."
 
محمد مهدی عبدخدایی فعال سیاسی-فرهنگی و عضو شورای مرکزی جمعیت فدائیان اسلام، نکته مهمی را خاطر نشان کرد و گفت:
مرحوم شهید نواب صفوی در دوره‌ای فعالیت‌های سیاسی و مبارزاتی خود را انجام می‌داد که تفکر مقابل او عمدتا تفکر مارکسیستی بود اما او به خوبی توانست در آن دوره فعالیت‌های سیاسی خود را انجام دهد.
او در ادامه اضافه کرد:
انسان‌های بزرگ دو زندگی و دو مرگ دارند. انسان‌های بزرگ تولد اول‌شان وقتی است که به دنیا می‌آیند و زندگی دوم‌شان نیز زمانی است که قیام می‌کنند و کاراثرگذار انجام می‌دهند. مرگ اول انسان‌های بزرگ نیز زمانی است که از دنیا می‌روند و مرگ دوم‌شان زمانی است که نام آن‌ها از بین می‌رود. افرادی مثل شهید نواب صفوی نام‌شان زنده است. نواب صفوی دو تولد و دو زندگی داشت اما یک مرگ داشت و نام این انسان آزاده در تاریخ ماندگار است.
خاتمه این مراسم با رونمایی از کتاب "مردان تاریخ‌ساز" شرح زندگی شهید نواب صفوی همراه بود.
 
(گزارش تصویری این مراسم)