کشف اثر تاریخی در محوطه سعدآباد

کشف اثر تاریخی در محوطه سعدآباد

گمان كارشناسان ذيربط ناظر بر اين است كه : اثر تاريخي كشف شده، يك فواره آب نماي محيطي و تزئيني است.

  • کد مطلب: 8449
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه 24 آبان 1402 - 15:40

به گزارش اداره روابط عمومي و امور بين الملل سعدآباد؛ 
پیش از ظهر روز سه‌شنبه، بیست و سوم آبان‌ماه  سالجاري ، همکاران واحد خدمات و پشتيباني ، حين مأموريت هاي ابلاغي و روزمره در يكي از محوطه  هاي مجموعه سعدآباد، متوجه بخشی از یک اثر سنگی در محوطه این مجموعه گرديد و متعاقبا با دستور موكد مديريت مجموعه،  مبني بر رعايت تمامي ضوابط و دستورالعمل هاي منطبق بر صيانت از آثار تاريخي، و با حضور  تمامي مسئولین،اعم از یگان حفاظت، حراست  و كارشناسان ذيربط  و نظارت واحد حفاظت و مرمت آثار مجموعه ، اثر مكشوفه تاريخي  با حفاري تكميلي و كاملا حفاظت شده از عمق خاک خارج،  و با تدابير حداكثري و ضابطه مند ، در قالب صيانت مقدماتي ، به محوطه امن در سعدآباد ، منتقل گرديد.

اين گزارش حاكيست؛ کارشناسان مجموعه سعدآباد احتمال می‌دهند شئ تاريخي ياد شده  که ارتفاعی در حدود یک متر دارد، مخصوص فواره آب نماي ساخته شده باشد که بنا به دلایلی که نیازمند پژوهش هاي  تكميلي است، هیچگاه مورد استفاده قرار نگرفته و به یکی از محوطه های حاشیه ای مجموعه انتقال يافته  است..

شايان ذكر است ؛  بلافاصله ،عملیات پاکسازي، حفاظت و مرمت این اثر نفیس به صورت عمليات زنده مرمتي (ورک شاپ علمی )توسط كارشناسان ، در ورودی کاخ موزه سبز آغاز گرديده  و بازدید کنندگان مجموعه می توانند از نزدیک، شاهد روند  مرمت اثر مذكور  باشند .

در فاز مقدماتي ،كارشناسان در حال تكميل مطالعات آزمایشگاهی جنس سنگ و تطبیق نقوش حكاكي شده بر روي اثر مي باشند.

لازم بذكر است پس از اتمام مراحل حفاظت و مرمت ؛ این اثر هنری ، طي مقدمات امكان سنجي و مكان يابي ، در موقعیتی مناسب و بعنوان عضو جديدي از آثار موزه اي و محيطي مجموعه سعدآباد ، در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

 بدیهی است ،فعالیت کارشناسی و تحقیقاتی ، توسط متخصصین حاذق و ذیربط، بصورت مستمر،ادامه داشته و اخبار تکمیلی و به مرور در اختیار علاقه مندان ،قرار خواهد 

دسته بندی ها