سعدآباد میزبان مدیران گردشگری ایران و چین

سعدآباد میزبان مدیران گردشگری ایران و چین

نظر به اهمیت تبادلات فرهنگی بین المللی در راستای توسعه دیپلماسی فرهنگی میان دو کشور ایران و چین، با حضور معاون وزیر فرهنگ و گردشگری چین، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی و مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، نمایشگاه «جلوه های هنر و تمدن چین در ایران» در کاخ موزه ملت، واقع در مجموعه سعدآباد، افتتاح شد.

  • کد مطلب: 8438
  • تاریخ انتشار: يکشنبه 7 آبان 1402 - 18:42

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سعدآباد؛ نظر به اهمیت تبادلات فرهنگی بین المللی در راستای توسعه دیپلماسی فرهنگی میان دو کشور ایران و چین، با حضور «لو اینگ چوانگ» معاون وزیر فرهنگ و گردشگری چین، «علی اصغر شالبافیان» معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی و «سیدحسین علوی» مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، نمایشگاه «جلوه های هنر و تمدن چین در ایران» در کاخ موزه ملت، واقع در مجموعه سعدآباد، افتتاح شد.

در ابتدای مراسم، «لیلی رئوف»، ایده پرداز نمایشگاه و رئیس کاخ موزه ملت، ضمن خوشامدگویی به میهمانان و قدردانی از زحمات کلیه مسئولین و دست اندر کاران برگزاری این رویداد فرهنگی هنری فاخر،گفت: با توجه به اقدامات انجام شده از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در راستای تعاملات فرهنگی و افزایش نسبت تعداد گردشگران چینی در ایران، انگیزه ای شد تا تعداد 80 قلم از آثار نفیس ساخت کشور چین موجود در مخازن مجموعه را در قالب نمایشگاهی با عنوان «جلوه های هنر و تمدن چین در ایران» در معرض نمایش قرار دهیم. 

وی ادامه داد: این آثار کمتر در معرض دید عموم بوده اند و بیشتر در مخازن نگهداری می شدند و قدمت آنها از قرن 17 تا 20 میلادی و از جنس چوب های چینی، سنگ های نیمه قیمتی، عاج و پارچه های گلدوزی شده ابریشم می باشد. 

یکی از آثار بسیار نفیس و شاخص این نمایشگاه گلدوزی معروف به «گلدوزی شو» مربوط به  استان سیچوان در جنوب غربی چین است که بافت آن دوطرفه  و پشت و روی کار یک طرح است و با نخ و پارچه ابریشم کار شده و ثبت میراث فرهنگی کشور چین شده است.

از دیگر آثار فاخر این نمایشگاه خاکستردان مرده ای است که با تکنیک اسکرافیتو یا تزئین خراشی ساخته شده و قدمت آن به قرن 19 میلادی می رسد.

آثار این نمایشگاه مفهومی عمیق را در فرهنگ عمومی مردم کشور چین از گذشته های دور تا به امروز در بردارد و بازدید از آن برگی از تاریخ باستان شناسی شرق دور است.  

در انتهای بازدید از پوستر نمایشگاه رونمایی و توسط «لو اینگ چوانگ» معاون وزیر فرهنگ و گردشگری چین و علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری ایران، به امضا رسید.

این نمایشگاه به مدت هفت روز کاری به غیر از پنجشنبه و جمعه در کاخ موزه ملت دایر است.

دسته بندی ها