پاکسازی و هوادهی فرش های کاخ موزه سبز

پاکسازی و هوادهی فرش های کاخ موزه سبز
  • کد مطلب: 8401
  • تاریخ انتشار: يکشنبه 26 شهريور 1402 - 14:55

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سعدآباد؛ با توجه به برنامه های مدون حفاظت پیشگیرانه موزه های مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، از تاریخ بیستم لغایت بیست و دوم شهریور 1402 پروژه حفاظت و مرمتی هوادهی فرش های تاریخی کاخ موزه سبز، انجام گردید.

در این پروژه، ابتدا با جمع آوری فرش های سالن های نمایش و جابه جایی اشیاء داخل این تالارها، فرش ها به محوطه بیرونی کاخ موزه سبز منتقل شدند. برای انجام هوادهی فرش، ابتدا کف محوطه پاکسازی شده سپس پوشش نایلونی بر روی کف ایجاد شده و پارچه های متقال شسته شده، بر روی پوشش نایلونی قرار گرفت. پس از 4 ساعت هوادهی سطح رویی فرش ها، پشت فرش ها نیز به مدت 2ساعت هوادهی شد. برای تناسب دما و رطوبت محیط داخل و بیرونی، انتقال فرش ها از ساعت 9 صبح تا 15 به طول انجامید هچنین شناسایی و بررسی آسیبهای احتمالی بوسیله لوپ دیجیتال ، ساختار این بافته ها مورد بررسی قرار گرفت.

پس از هوادهی کامل پشت و روی فرش ها بوسیله دستگاه های مکنده با فشار کم، دو طرف فرش ها پاکسازی شدند. بخش هایی از ریشه های فرش نیز که دچار آسیب شده بودند بوسیله نخ مناسب به شکل کوک استحکام بخشی گردید.

لازم به ذکر است این پروژه در زمانی انجام شد که آفتاب تابستان دارای کمترین میزان تابش بوده و هدف تنها هوادهی این بافته ها باشد. پس از انجام عملیات هوادهی این فرش ها برای حفاظت و نگهداری اصولی این بافته ها، پس از انتقال به محل نمایش، از پارچه های آنتی باکتریال اسپان باند برای پوشش زیر این بافته ها استفاده شد همین لبه های فرش در قسمت ریشه ها برای حفاظت بیشتر آن با پارچه های سفید آنتی باکتریال اسپان باند پوشانده شد. از اهداف مهم انجام این پروژه کاهش رطوبت های احتمالی موجود در بافته های فرش، ضد عفونی فرش ها بوسیله نور آفتاب و از بین رفتن عوامل بیولوژی و پاکسازی و نظافت دوره ای می باشد
با توجه به شرایط نگهداری این آثار، این پروژه به صورت دوره ای هر سال انجام می شود.