رونمایی از کتاب «کلاه فرنگی» در سعدآباد

رونمایی از کتاب «کلاه فرنگی» در سعدآباد
  • کد مطلب: 8396
  • تاریخ انتشار: دوشنبه 20 شهريور 1402 - 11:00

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سعدآباد؛ مراسم رونمایی از کتاب «کلاه فرنگی» به همراه نشست تخصصی با موضوع تاریخ پوشاک ایران با حضور مسئولین سعدآباد، نویسنده کتاب و جمعی از پژوهشگران و علاقمندان، با همکاری موزه پوشاک سلطنتی برگزار شد.

این برنامه در راستای برنامه های فرهنگی موزه و با توجه به ارتباط موضوع کتاب کلاه فرنگی (روایتی از لباس ایرانی در گذاری از سنت به مدرنیته) با محتوای پوشاک قاجار که در طبقه اول موزه در معرض نمایش قرار دارد، برگزار گردید.

نویسنده کتاب خانم آرزو اسکندری در کنار پژوهشگری و نویسندگی، طراح لباس و پارچه و از احیاگران شیوه های سنتی دوخت و طراحی لباس و زیورآلات ایرانی است. از این نویسنده سه کتاب دیگر با عناوینِ «از بته تا جقه»، «زیورهای ایرانی» و «تافته ی جدا بافته»، منتشر گردیده است.

«کلاه فرنگی» در خصوص پوشاک دوره ی قاجار و تحولات مربوط به آن نوشته شده است، عصر قاجار، عصر ورود دستاوردهای دنیای غرب به ایران بود. به گواه تاریخ اشتیاق شاهان قاجار به جلوه های فرنگی و تلاش برای تغییر، دروازه ی ورود ما به دنیای غرب بود، در این میان لباس نیز از این تحولات بی بهره نماند و به تدریج ظاهر و پوشش ایرانی رنگ باخت و سلیقه و مد غربی پر رنگ تر شد. به این ترتیب پوشاک در انتهای دوران قاجار بسیار تغییر یافته و به اصطلاح فرنگی شده بود. شناخت لباس و فرهنگ پوشش ایرانی به جامعه ما کمک می کند تا درکی روشن از گذرگاه های تاریک تاریخ ایران داشته باشیم، در بخشهایی از این کتاب به بررسی اوضاع ایران در دوره ی قاجار پرداخته شده و این که چه اتفاقی افتاد که هویت ایرانی و ارزش های فرهنگی که در نظام پوشاک با تاریخ کهن آن همواره در دسترس ما بود در این دوران از دست رفت و ما خود را در آینه ی غربی ها بازنمایی کردیم.....

«حمید وکیل باشی» معاون فرهنگی سعدآباد، «حامد حری» مشاور و قائم مقام مدیر مجموعه در این نشست به ایراد سخن در خصوص تاریخچه پوشاک ایران و سیر تحول آن پرداختند. 

این مراسم با بازدید از موزه پوشاک سلطنتی و شاهنامه خوانی کودکان پایان یافت.

موزه پوشاک سلطنتی واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، به سیر تحولات پوشاک سلطنتی و درباری از زمان قاجار تا پهلوی دوم می پردازد. در طبقه اول موزه بازدیدکنندگان با پوشاک قاجاری در سه دوره زمانی، که در گالری ها دسته بندی شده آشنا می شوند و در طبقه دوم پوشاک دوران پهلوی اول و دوم، به نمایش گذاشته شده است.