تصویرسازی «واقعه کربلا» در نقاشی‌های قهوه خانه‌ای موزه هنرهای زیبا

تصویرسازی «واقعه کربلا» در نقاشی‌های قهوه خانه‌ای موزه هنرهای زیبا

نمایشگاه نقاشی قهوه‌خانه‌ای با موضوع واقعه کربلا، دهم مردادماه، در موزه هنرهای زیبا برگزار خواهد شد.

  • کد مطلب: 8371
  • تاریخ انتشار: يکشنبه 8 مرداد 1402 - 10:26

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین الملل سعدآباد؛ نمایشگاهی از اساتید نقاشی قهوه‌خانه‌ای با موضوع «واقعه کربلا»، روز سه‌شنبه 10 مردادماه، در موزه هنرهای زیبا، واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برگزار خواهد شد.

در این نمایشگاه که با همکاری بنیاد فردوسی برگزار می شود، آثار هنرمندان و اساتید این حوزه، از «محمد مدبر»، «حسین قوللر آقاسی»، «میرزامهدی نقاش شیرازی»، «امیرحسین مقامی» و «عبداله رحیمی»، به نمایش گذاشته خواهد شد.

همچنین در این مراسم  مرشد عباس به منش به اجرای هنر نقالی مذهبی عاشورایی، بر روی تابلوها خواهد پرداخت. 

هنر نقاشی قهوه‌خانه‌ای، متقارن با دوران جنبش مشروطیت ، بر اساس سنت های هنر مردمی و دینی و متاثر از نقاشی طبیعت گرای رایج در آن زمان می باشد. نقاشان این رشته برای آثار خود عنوان «خیالی سازی» را برگزیده بودند تا از نقاشانی که به واقعیت عینی می پرداختند متمایز باشند.در نقاشی‌های قهوه‌خانه‌ای پرسپکتیو به صورت مقامی است یعنی شخصیت اصلی‌ داستان را بزرگ‌تر از بقیه ی افراد به تصویر می‌کشاند که تا قبل از‌ این در تاریخ‌ نـقاشی‌ ایـران‌ کم‌سابقه بوده است.

موزه هنرهای زیبا واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، شامل تابلو‌های بسیار زیبایی از شیوه‌ها و مکاتب گوناگون هنری ایران و جهان است. این موزه که هر روزه بسیاری از هنر دوستان را به خود جلب می‌کند.

دسته بندی ها