ورود سعدآباد به ماه عزای حسینی با رونمایی از کتیبه‌های بی‌نظیر اشعار محتشم کاشانی به خط عمادالکتاب در موزه میرعماد

علوی مدیر مجموعه سعدآباد: نگاه هنری و به دور از شعارزدگی به مضامین آئینی بزرگترین رسالت امروز ماست

علوی مدیر مجموعه سعدآباد: نگاه هنری و به دور از شعارزدگی به مضامین آئینی بزرگترین  رسالت امروز ماست

علوی مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در حاشیه افتتاح نمایشگاه خوشنویسی عمادالکتاب، در مصاحبه با صدا و سیمای جمهوری اسلامی، عنوان کرد: نگاه هنری و به دور از شعارزدگی به مضامین آئینی بزرگترین رسالت امروز ماست

  • کد مطلب: 8366
  • تاریخ انتشار: سه شنبه 27 تير 1402 - 22:22

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سعدآباد؛ به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری ماه محرم، نمایشگاهی با عنوان «باز این چه شورش است که در خلق عالم است» با رونمایی از دو اثر فاخر هنر خوشنویسی «عمادالکتاب» در موزه خط و کتابت میر عماد، واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد روز دوشنبه مورخ  1402/4/26 افتتاح شد.

در حاشیه افتتاح نمایشگاه سیدحسین علوی مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، ضمن مصاحبه با خبرنگار صدا و سیما جمهوری اسلامی در خصوص برگزاری این نمایشگاه فاخر هنری اذعان داشت: در آستانه ماه محرم الحرام اتفاق بسیار خوبی است که در «موزه خط و کتابت میرعماد» ترتیب داده شده و موضوع آن ارایه آثار فاخریست از جناب «عمادالکتاب» که بخشی از آن اهدا شده و بخشی از آن هم به امانت در اختیار ما برای نمایش قرار داده شده است. ما تصمیم گرفتیم با وجود اثر فاخر مرثیه محتشم کاشانی به خط عمادالکتاب با عنوان «باز این چه شورش است که در خلق عالم است» این نمایشگاه را در آستانه ماه محرم برگزار نماییم.

وی افزود: در حال حاضر ورود به مضامین آیینی غالبا با یک شعارزدگی همراه است. البته که شعار دادن به جای خود امری ممدوح و پسندیده است، ولی نگاه هنری به معنای در پرده گویی، مکنون گویی و پیچیده گویی است. بدین معنی که هنرمند یک حرفی را در لفافه زیبایی و جمال به مردم عرضه می کند و مردم  به آن فکر می کنند تا به مضمون پی ببرند. 

علوی ادامه داد: هنر خوشنویسی یک امر مغفول در حوزه هنر است که کمتر به آن پرداخته شده است. این هنر یکی از اصیل ترین هنرهای ایرانی و اسلامی ماست و در طول تاریخ ارزنده هنر و تمدن ما حرف های زیبا در جمال خوشنویسی خودنمایی کردند و این نمایشگاه هم برای ارایه بخشی از تاریخ هنر این کشور ارایه شده است.

وی در انتها از علاقمندان به هنر و مضامین هنری آئینی و دینی، برای بازدید از نمایشگاه دعوت بعمل آورد. 

این نمایشگاه تا پانزدهم مرداد ماه مصادف با اربعین حسینی برای عموم قابل بازدید است.

دسته بندی ها