برگزاری رویداد ملی «سه گام» در گالری سعدآباد

برگزاری رویداد ملی «سه گام» در گالری سعدآباد

پیوند طراحان و تولیدکنندگان منسوجات سنتی و صنایع دستی مرتبط در طراحی لباس امروز ایرانی در رویداد ملی «سه گام» به مدت 3 ماه در گالری سعدآباد برقرار می‌شود.

  • کد مطلب: 8192
  • تاریخ انتشار: دوشنبه 3 بهمن 1401 - 10:40

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد، «رویداد ملی سه گام» با هدف پیوند طراحان و تولیدکنندگان منسوجات سنتی و صنایع دستی مرتبط در طراحی لباس امروز ایرانی، روز چهارشنبه 14 دیماه ساعت 13 با حضور معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در گالری مجموعه سعدآباد افتتاح می‌شود.

این رویداد شامل بخش های مختلف نمایشگاهی آموزشی و میزهای تخصصی و نشست‌های تخصصی است. در گام اول، آثار سه گروه از صنایع دستی مرتبط با لباس ایرانی شامل گروه منسوجات سنتی، رودوزیهای سنتی، چاپ های سنتی در دو فاز آثار فاخر و آثار منتخب، در گالری سعدآباد به نمایش و داوری گذاشته می‌شود که به بهترین آثار جوایز نفیسی اعطاء خواهد شد.

در گام دوم برگزاری نشست تخصصی طراحان لباس ایرانی انجام خواهد شد و طراحان لباس از نمایشگاه رویداد بازدید می‌کنند و مسابقه طراحان لباس با عناوین مطرح شده برگزار می گردد. در این گام نیز به بهترین طرح ها از نگاه اساتید و از نگاه مخاطبین جوایزی اعطاء خواهد شد.

در گام سوم برنامه بازدید صاحبان بخش‌های اقتصادی از نمایشگاه و تشویق و ترغیب آنها به استفاده از صنایع دستی در مجموعه های خود و به‌کارگیری تولیدات کاربردی و یا تلفیقی از تولیدات صنایع دستی صورت می گیرد هم راستای برگزاری نمایشگاه، دوره های آموزشی سه روزه طراحی سنتی طراحی لباس طراحی پارچه، مبانی رنگ و دوخت های سنتی با اولویت شرکت هنرمندان و صنعتگرانی که اثر به رویداد ارسال نموده اند، در پایان هر هفته برگزار می‌شود.

در بخش میزهای تخصصی، به چهار مبحث تخصصی در چهار میز پرداخته می‌شود که شامل میز تخصصی تولید و مواد اولیه گروه منسوجات سنتی، دوخت های سنتی و چاپ های سنتی، میز تخصصی رنگ گروه منسوجات سنتی ، دوختهای سنتی و چاپهای سنتی، میز تخصصی بسته بندی گروه منسوجات سنتی، رودوزیهای سنتی و چاپ های سنتی و میز تخصصی تجاری سازی و برند گروه منسوجات سننی رودوزی های سنتی و چاپ های سنتی در گروه های ذکر شده است. در این میزها به بررسی چالش ها و مشکلات هر مبحث پرداخته می شود. راهکارهای پیشنهادی مطرح و در پایان جهت اجرایی شدن در دستور کار معاونت صنایع دستی وزارت میرات فرهنگی گردشگری و صنایع دستی قرار خواهند گرفت.

هم چنین در برگزاری این رویداد تلاش شده است از ظرفیتهای موجود هنرمندان و کارشناسان صنایع دستی مرتبط و اسانید دانشگاهی علاقمند استفاده شود.

دسته بندی ها