بازدید معاون وزیر فرهنگ تاجیکستان از مجموعه سعدآباد

بازدید معاون وزیر فرهنگ تاجیکستان از مجموعه سعدآباد

«صفر دولت» معاون وزیر فرهنگ تاجیکستان به همراه محمود سالاری، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان از مجموعه سعدآباد بازدید کرد.

  • کد مطلب: 8175
  • تاریخ انتشار: شنبه 26 آذر 1401 - 11:07

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد، مجموعه سعدآباد روز سه‌شنبه 15 آذرماه میزبان «صفر دولت» معاون وزیر فرهنگ تاجیکستان به همراه محمود سالاری معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.

سالاری و هیأت همراه طی این بازدید که در فضای برفی مجموعه سعدآباد رقم خورد، از کاخ‌موزه‌های سبز و ملت و موزه استاد فرشچیان بازدید کردند.

«دولت» ضمن ابراز شگفتی از تابلوهای نگارگری استاد فرشچیان، آن‌ها‌ را چشم‌نواز و یگانه توصیف کرد و ابیاتی از اشعار حافظ را قرائت کرد. سالاری هم ضمن اشاره به تابلوی روز پنجم آفرینش استاد فرشچیان، روح این استاد نگارگری را به پرنده‌ای تشبیه کرد که در عالم ملکوت سیر می‌کند و مشاهداتش را روی تابلو می‌آورد.

هنر قالی‌بافی ایرانی که نمونه تام آن در فرش‌های عمواوغلی کاخ‌های سبز و ملت نمود یافته است،‌ از دیگر نکاتی بود که معاون وزیر فرهنگ تاجیکستان را تحت تأثیر قرار داد. او همچنین به شباهت برخی بافته‌‌های دورو در ایران و تاجیکستان اشاره کرد.

دسته بندی ها