سفرنامه موسیقایی برادران امیدوار دیدنی شد/ نمایش سازهای عجیب و نادر + عکس

سفرنامه موسیقایی برادران امیدوار دیدنی شد/ نمایش سازهای عجیب و نادر + عکس

نمایشگاه «سفرنامه موسیقایی برادران امیدوار» شامل تصاویر، سازها و صداهایی از ۷ دهه قبل، همزمان با هفته گردشگری در موزه برادران امیدوار افتتاح شد.

  • کد مطلب: 8164
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه 6 مهر 1401 - 14:18

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد، نمایشگاه «سفرنامه موسیقایی برادران امیدوار» با حضور عیسی امیدوار و علیرضا تابش مشاور معاون میراث فرهنگی، همزمان با هفته گردشگری در موزه برادران امیدوار افتتاح شد.

در این نمایشگاه دستاوردهای موسیقایی سفر ۱۰ ساله برادران امیدوار (۱۳۴۳-۱۳۳۳ خورشیدی) طی یک هفته در معرض دید بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان به حوزه موسیقی قرار گرفته است.

 آلات و ادوات موسیقی از مناطق مختلف دنیا به همراه آلبومی از موسیقی آئینی ملل که رهاورد شگرفی از سفر این جهانگردان ایرانی است، در نمایشگاه «سفرنامه موسیقایی برادران امیدوار» معرفی شده است.

* خاطراتی از یک سفر ۱۰ ساله

عیسی امیدوار در افتتاحیه این نمایشگاه خطاب به حاضران گفت: خوشحالم که به کار فرهنگی علاقه نشان می‌دهید و ما را امیدوار می‌کنید. از وزارت میراث فرهنگی و کاخ سعدآباد هم تشکر می‌کنم که موزه‌ای به نام ما برپا کردند.

وی افزود: امروز روز گردشگری است اما ما گردش نکردیم و در سفرمان آنقدر مشکلات در همه نقاط جهان داشتیم که ۱۰ سال و اندی طول کشید. شرایط زندگی در ۷ دهه قبل خیلی سخت‌تر بود اما الان زندگی راحت‌تر شده است.

امیدوار تأکید کرد: اگر می‌خواستیم گردش کنیم، از مغرب‌زمین و پاریس شروع می‌کردیم و بعد لندن می‌رفتیم، نه اینهمه از مشرق زمین شروع کنیم.

این جهانگرد ایرانی یادآور شد: قبل از سفر ۳ سال برنامه‌ریزی کردیم و اینطور نبود که یک دفعه شروع کنیم. ما موتورسیکلت را برای سفر انتخاب کردیم تا بتوانیم از کوره راه‌ها سفر کنیم. روی تجهیز موتورها هم که از انگلیس وارد کرده بودیم، کار کردیم. یک ماه هم در موتورسازی کار کردم تا با تعمیر آنها آشنا باشم. ۷ سال در مجموع با این موتورها سفر کردیم و باقی مسیر را که آفریقا بود، با خودروی سیتروئن رفتیم. این خودرو تقریبا برای ما رایگان شد، چون ما مقالات خود را به آن‌ها دادیم و بسیار استقبال کردند.

امیدوار ادامه داد: از طریق جنوب ایران به کویت رفتیم، دو شب آنجا بودیم، یک فرد ثروتمند را ملاقات کردیم و  او گفت اگر با سیتروئن خود توانستید از صحرا و حجاز عبور کنید، من یک اتوموبیل آمریکایی به شما هدیه می‌دهم. سپس رفتیم حجاز و در دانشگاه ریاض برنامه داشتیم. رئیس دانشگاه برای ما از ملک سعود وقت ملاقات گرفت و دفتری که از قبل برای امضای شخصیت‌ها آماده کرده بودیم را هم با خودمان بردیم. او حتی پیشنهاد داد با هواپیما ما را از صحرا عبور دهد، اما گفتیم می‌خواهیم زمینی برویم که مردم را ببینیم.

در ادامه این مراسم، «مهدی زارع سلوک» به تکنوازی قیچک پرداخت. قیچک از جمله سازهایی است که برادران امیدوار در سفر به کشورهای شرق ایران با خود به همراه آوردند.

بر پایه این گزارش، موزه برادران امیدوار که نخستین جهانگردان ایرانی معاصر محسوب می‌شوند، از موزه‌های پرمخاطب مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد و تأسیس شده در سال ۱۳۸۲خورشیدی است.

 

دسته بندی ها