هوادهی و غبارروبی فرش‌های کاخ‌موزه سبز + تصاویر

هوادهی و غبارروبی فرش‌های کاخ‌موزه سبز + تصاویر

فرش‌های کاخ‌موزه سبز، هوادهی و غبارروبی شدند و عکاسی هوایی از این فرش‌های نفیس انجام شد.

  • کد مطلب: 8150
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه 9 شهريور 1401 - 10:22

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، طی یک هفته تعطیلی کاخ‌موزه سبز واقع در مجموعه سعدآباد، فرآیند غبارروبی اتاق‌ها، فرش‌ها و لوسترهای این کاخ‌موزه انجام شد.

در این فرآیند، ضمن پاکسازی کف و پوشش آن با بستر نایلون و متقال، فرش‌ها در اول وقت و زمان مناسب تابش آفتاب جهت تطبیق تدریجی فرش‌ها با  شرایط محیطی به فضای آزاد منتقل شدند و پس از بررسی کامل توسط واحد حفاظت و مرمت، پاکسازی و غبارروبی پشت و روی فرش با درجه استاندارد انجام گرفت. این کاخ‌موزه از روز پنج‌شنبه ۱۰ شهریور پذیرای بازدیدکنندگان است.

بزرگترین فرش موجود در کاخ‌موزه سبز، ۷۱ متر مربع مساحت دارد و بافته عبدالمحمد عمواوغلی مشهد است. پس از آن فرش بافت یزد طرح سراسری شاه عباسی با ۶۸ مترمربع‌، رتبه دوم را داراست. فرش بافت ساروق اراک، فرش بافت تهران و فرش بافت یزد، از دیگر فرش‌های موجود در کاخ‌موزه ملت هستند که عموماً بیش از ۹۰ سال قدمت دارند.

این فرآیند با نظارت واحد مرمت مجموعه و با همکاری اداره کل موزه ها و پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار انجام شد.

کاخ‌موزه سبز در شمال غربی مجموعه سعدآباد واقع شده است. بنای این کاخ، محل اقامت پهلوی اول و در حکومت پهلوی دوم، محل اقامت مهمان‌های خارجی بود. این بنا نمونه‌ زیبایی از معماری ایرانی است و انواع هنرهای ایرانی همچون تذهیب، گچبری و خاتم‌کاری در آن به چشم می‌خورد.

دسته بندی ها