مساجد ایران دو قرن قبل چه شکلی بودند + فیلم

حدود ۱۸۰ سال قبل دو اروپایی طی سفری دو ساله به ایران، طرح‌هایی از بناهای مشهور کشورمان نقاشی کردند که این طراحی‌ها در کتابی ویژه به چاپ رسیده است.

  • کد مطلب: 8145
  • تاریخ انتشار: دوشنبه 31 مرداد 1401 - 10:56

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، حدود ۱۸۰ سال قبل، فرهنگستان هنرهای فرانسه «اوژن فلاندن» نقاش و «پاسکال کست» معمار را به ایران اعزام کرد تا تصاویری از آثار باستانی و معماری اماکن تاریخی ایران تهیه کنند.

این سفر ۲ سال به طول انجامید و آن ۲ نفر - جز خراسان و حاشیه دریای خزر - از تمامی بناهای ارزشمند ایران بازدید کردند و طرح آن را روی کاغذ کشیدند که اکنون در کتابخانه بریتانیا نگهداری می‌شود.

بعدها از روی این طرح‌ها، کتابی شامل ۱۰۰ طرح به صورت محدود و ویژه چاپ شد که هر برگه کتاب ۶۱۶ در ۴۳۳ میلی‌متر اندازه دارد و وزن کتاب کمی بیشتر از ۱۹ کیلوگرم است.

این کتاب با نام «سفر به ایران» در سال ۱۹۷۶ در لندن به چاپ رسیده و فقط شامل ۶۰۰ نسخه در جهان است. نسخه صد و پنجاه و چهارم این کتاب در کاخ‌موزه سبز واقع در مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد نگهداری می‌شود.

به مناسبت فرا رسیدن «روز جهانی مسجد»، طرح‌هایی را که از مساجد ایران در آن ثبت شده است، مرور می‌کنیم که مساجد جامع قزوین، اصفهان و تهران، مسجد باباسوخته اصفهان، مسجد خدابنده سلطانیه و مسجد شاه عبدالعظیم را شامل می‌شود.

 

دسته بندی ها