آغاز برنامه‌های هفته میراث فرهنگی در مجموعه سعدآباد/ رونمایی از ۳۰ اثر برگزیده نقاشیخط/ نمایش یادداشت‌ و امضاهای سران سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشورها/ تقدیر از پیشکسوتان هنر سوزن‌دوزی

آغاز برنامه‌های هفته میراث فرهنگی در مجموعه سعدآباد/ رونمایی از ۳۰ اثر برگزیده نقاشیخط/ نمایش یادداشت‌ و امضاهای سران سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشورها/ تقدیر از پیشکسوتان هنر سوزن‌دوزی

برنامه‌های متنوع فرهنگی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در هفته میراث فرهنگی از امروز (۲۹ فرودین ۱۴۰۱) آغاز شد.

  • کد مطلب: 8104
  • تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 29 ارديبهشت 1401 - 20:50

 

برنامه‌های متنوع فرهنگی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در هفته میراث فرهنگی از امروز (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱) آغاز شد.

 

به گزارش روابط‌عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، امروز(۲۹ فروردین) موزه‌های مجموعه سعدآباد به مناسبت گرامی‌داشت هفته میراث فرهنگی با برپایی نمایشگاه‌های متنوعی از جمله نمایشگاه پوشاک ارامنه، نمایشگاه آلبوم نفیس امضای برادران امیدوار، باغ فرنگی و آثار نفیس خطوط تزیینی و تفننی دوره قاجار کار خود را آغاز کرد تا پذیرای علاقه‌مندان باشد.

 

جزییات نمایشگاه "پوشاک ارامنه"

 

در نمایشگاه پوشاک ارامنه که از ۲۹ اردیبهشت تا ۵ خرداد ماه سال جاری در محل این موزه برپا خواهد بود، ۲۵ دست لباس از آثار موزه آراداک مانوکیان است به مناسبت روز جهانی موزه و گرامی‌داشت هفته میراث در موزه پوشاک سلطنتی به نمایش در آمده است؛ این لباس‌ها دارای قدمتی بیش از پنجاه سال هستند که توسط بانوان ارامنه در سال‌های گذشته طراحی، تولید و به موزه آرداک مانوکیان اهدا شدند و اغلب آن‌ها دارای سوزن‌دوزی‌های نفیسِ دست‌دوز هستند.

 

از دیگر پوشاک موجود در این نمایشگاه می‌توان به  نمونه‌هایی از زیورآلات، کلاه و کفش که با کمک تصاویر و نقش‌های موجود لباس برخی از ملکه‌های ارمنی طراحی شده است، اشاره کرد.

 

گفتنی‌است این نمایشگاه با همکاری آلیس شاهمرادیان؛ مدیر موزه ملی ارامنه "آرداک منوکیان" برگزار و از ۲ هنرمند پیشکسوت سوزن‌دوزی؛ «مارو زولیان» و «اُفیک»، تجلیل شد.

 

نمایشگاه آلبوم نفیس امضای برادران امیدوار

 

در  نمایشگاه "آلبوم نفیس امضای برادران امیدوار" تصاویری از یادداشت.ها و امضاهایی از سران سیاسی حکومت‌ها، شخصیت‌های فرهنگی و اجتماعی کشورهای مختلف به نمایش درآمده است که برادران امیدوار طی سفر ۱۰ ساله جهانی خود با آن ها دیدار کردند؛ این دفتر یادبود که با دلنوشته‌ای از پدرشان آغاز می شود، برای اولین بار در معرض دید عموم قرار گرفته است.

 

علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه که به مدت ۳۰ روز برپا است به موزه برادران امیدوار، مراجعه کنند.

 

از باغ فرنگی چه خبر؟

 

نمایشگاه "باغ فرنگی" شامل اسناد و مدارکی است که مربوط به اواخر دهه ۳۰ تا اواخر دهه ۵۰ می شود و سفارش و خرید انواع گونه‌های گل و گیاه خارجی که به درخواست کاخ‌نشینان از کشورهای مختلف از جمله، آلمان، فرانسه، انگلیس و هلند برای باغ سعدآباد فرستاده می‌شده را در بر می‌گیرد.

 

این اسناد بیانگر تنوع و باغ‌آرایی فضاهای اطراف کاخ های کشورهای مختلف به سبک و سیاق اروپایی است که سبب می‌شد هر ساله حجم قابل توجهی از محموله‌های پیاز گل، درخت و درختچه به ایران و در نهایت کاخ سعدآباد منتقل شود.

 

نماهنگ تصاویر مربوط به پوشش گیاهی مجموعه سعدآباد در هفته میراث فرهنگی در سالن نمایش این موزه برای علاقه‌مندان پخش می.شود و نمایشگاه مذکور از ۲۹ اریبهشت به مدت یک ماه در موزه آلبوم های سلطنتی و اسناد سعدآباد دایر است.

 

نمایش آثار خطوط تزیینی و تفننی در موزه میرعماد

 

نمایشگاه "آثار نفیس خطوط تزیینی و تفننی دوره قاجار" شامل ۳۰ اثر شاخص نقاشیخط، خطوط گلزار، رنگه نوعی، قطاعی و ناخنی که اثر کاتبان صاحب نامی همچون اسماعیل نقاش‌باشی (جلایر) ملک‌محمد قزوینی، صادق الحسینی، حسن زرین‌قلم، میرزا غلامرضا اصفهانی و...است و اکثر آثار برای اولین بار به نمایش گذاشته شده و بازدید از آن به مدت یک هفته ادامه دارد.

 

علاقه‌مندان بازدید از نمایشگاه‌های مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد می توانند همه روزه در هفته میراث فرهنگی که تا سوم خرداد سال جاری ادامه خواهد داشت از ساعت ۹ تا ۱۹ به این مجموعه مراجعه کنند.

دسته بندی ها