افتتاح نمایشگاه "هزار سال کتابت قرآن کریم" در مجموعه سعدآباد/ اهمیت هنر خوشنویسی در نگارش اوراق نفیس انسان‌ساز/ تقدیر از رویکرد کاخ سعدآباد در برگزاری نمایشگاه‌ با محوریت قرآن کریم

افتتاح نمایشگاه

در افتتاحیه نمایشگاه هزار سال کتابت قرآن کریم در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، بر ارزشمند بودن هنر خوشنویسی و اهمیت این هنر در کتابت اوراق نفیس انسان‌ساز،‌ تاکید شد.

  • کد مطلب: 8094
  • تاریخ انتشار: دوشنبه 29 فروردين 1401 - 16:27

 

در افتتاحیه نمایشگاه هزار سال کتابت قرآن کریم در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، بر ارزشمند بودن هنر خوشنویسی و اهمیت این هنر در کتابت اوراق نفیس انسان‌ساز،‌ تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی مجموعه سعدآباد؛ نمایشگاه هزار سال کتابت قرآن کریم امروز (دوشنبه) با حضور استادان برجسته هنر خوشنویسی ایران، مدرسان، هنرجویان انجمن خوشنویسان ایران و تنی چند از مدیران ارشد وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نمایشگاهی از آثار خوشنویسی با مضمون آیات قرآنی در موزه خط و کتابت میرعماد به مناسبت ماه مبارک رمضان، افتتاح شد.

استاد محمدجلیل رسولی؛ متخصص هنر خوشنویسی معاصر ایران ضمن ابراز خرسندی از برپایی این نمایشگاه، اظهار کرد: خوشنویسی؛ هنری مقدس، در خدمت حق و حقیقت و ماندگار است که در خدمت قرآن کریم قرار می گیرد.

وی ادامه داد: ایران در عرصه هنر خوشنویسی، کشوری پیشتاز است و امیدوارم برای هنرمندان گمنام این رشته نیز مسیری هموار در جهت رشد و شکوفایی ایجاد شود.

هنر خوشنویسی وقتی به خدمت کتاب قرآن در می آید، اعتلا پیدا می‌کند

استاد یدالله کابلی؛ پیشکسوت هنر شکسته نستعلیق نیز با اشاره به اینکه مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد گوشه‌ای از تمدن گسترده ایران را به نمایش گذاشته است، ‌عنوان کرد: این اوراق با شکوه به نمایشگاه زیبایی بخشیده است و این مجموعه آثار نفیس، کوششی حاصل عشق و ایمان و سال‌ها رنج و ریاضت تاریخ خوشنویسی پیشکسوتان است و بی تردید وقتی این هنر به خدمت کتاب قرآن در می آید اعتلا پیدا می‌کند.

وی افزود: نمایشگاه هزار سال کتابت قرآن کریم از برکات هنر محسوب می شود و جوانان ایرانی عالی‌ترین رتبه‌ها را در این رشته دارند و این موضوع موجب شده هنر ملی این سرزمین مورد توجه جهانیان قرار گیرد؛ برای مثال وقتی کوچکترین ابیات نظامی را قرائت می‌کنید، قطعا می‌توانید نشانه‌هایی از نور و تجلی قرآن را در اندیشه‌های ادبی بیابید.

همچنین سیدعلی طاهری؛ استاد خوشنویسی قطاعی-خط، مختصری به توصیف این سبک هنری و ابعاد متفاوت آن پرداخت.

سپس استاد عطایی؛ هنرمند پیشکسوت خوشنویسی ایران با بیان انکه در دوران مختلف این هنر در پرتو توجهات استادان سخت‌کوش در انجمن خوشنویسان ایران قرار گرفته است، اظهار کرد: خوشحال هستیم که آثار هنرمندان قدیمی در این نمایشگاه به نمایش درآمده است.

ابراز امیدواری به کتابت قرآن کریم به خط شکسته نستعلیق

وی ادامه داد: علاوه بر اینکه هدف از نگارش قرآن می‌تواند قرائتی دلنشین باشد؛ به همان میزان کتابت خوشنویسان هم دلنشین بوده و به آن ارزش و قدمت می‌بخشد و امیدوارم در آینده کتابت قرآن کریم به خط شکسته نستعلیق هم مورد عنایت و توجه مسئولان مربوطه قرار گیرد.

وی با تاکید بر اهمیت صحت و عاری از اشتباه بودن آثار قرآنی، عنوان کرد: از آن‌جا که کتابت آیات و کرد.

اکثر هنرها در سایه‌سار قرآن تکامل و تحول می‌یابند

در ادامه، ایرج نعیمایی؛ هنرپژوه عرصه خوشنویسی در زمینه خط «محقق» و «ریحان»، گفت: به اعتقاد بنده اکثر هنرها در سایه‌سار قرآن تکامل و تحول می‌یابند و از این رو رشته‌های خوشنویسی در دوره تکامل، مدیون قرآن هستند و ایرانیان در این مسیر هنری بیشترین همت و دخالت را داشتند.

ضرورت توجه هرچه بیشتر به هنر خوشنویسی و حمایت از هنرمندان

علیرضا معاف؛ معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد اسلامی نیز ضمن تبریک میلاد امام حسن مجتبی (ع) و تشکر از عوامل برگزاری این نمایشگاه فاخر و حضور ارزشمند هنرمندان و استادان صاحب‌نام در حوزه خوشنویسی و کتابت قرآن کریم، مباحثی را پیرامون هنرخوشنویسی و لزوم توجه بیشتر به این هنر و حمایت از هنرمندان خوشنویس در این عرصه مطرح کرد.

در پایان نیز، سعید اوحدی؛ معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ضمن برشمردن برکات و ثمرات بی‌بدیل آیات الهی در رشد و شکوفایی اندیشه والای انسانی، بیان کرد: تقارن برگزاری نمایشگاه هزار سال کتابت قرآن کریم با لیالی قدر را به فال نیک می‌گیریم و بی‌تردید جمع هنرمندان خوشنویس در این مراسم ارزشمند، اهمیت هنر خوشنویسی در کتابت این اوراق نفیس انسان‌ساز را بیش از پیش به ما یادآوری می کند.

تقدیر از رویکرد مجموعه سعدآباد و امیدواری به برگزاری نمایشگاه‌هایی بیشتر با محوریت قرآن کریم

وی با تاکید بر اینکه باید ارزش هنر خوشنویسی را بیشتر بدانیم، ‌ گفت: از دست اندرکاران این نمایشگاه خصوصا مدیریت مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد تشکر و قدردانی می‌کنم و امیدوارم در آینده شاهد برگزاری نمایشگاه‌هایی بیشتر با محوریت قرآن کریم در این مجموعه باشیم.


گفتنی است در این نمایشگاه تعداد ٤٠ نسخه از نفیس‌ترین آثار قرآنى، ادعیه و احادیث شامل ۱۰ قرن هنر خوشنویسى از قرن ٤ ه. ق تا کنون که دربرگیرنده نمونه‌هاى ممتازى از خطوط کوفى، ثلث، نسخ، توقیع رقاع، ریحان، محقق و نستعلیق به رقم خوشنویسان صاحب نامى چون یاقوت مستعصمى، احمد نیریزى، احمد شاملو، عبدالغفار، محمدهاشم، سید عباس سید احمدیان و میرعماد حسنى سیفى قزوینى به نمایش درآمد.

نمایشگاه هزار سال کتابت قرآن کریم ذی‌ربط از ۲۹ فروردین ماه سال جاری به مدت دو هفته در موزه خط و کتابت میرعماد دایر است و علاقمندان می‌توانند همه روزه (به جز ایام سوگواری) از ساعت ۹ تا ۱۸ به مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد مراجعه کنند.

دسته بندی ها