راهنمای بازدید نوروزی از مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد

راهنمای بازدید نوروزی از مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد

برای بازدید از این مجموعه بزرگ 110 هکتاری، دانستن نکات زیر کمک می‌کند تا تجربه زیباتر و لذتبخش‌تری داشته باشید. ـ اول از همه مشخص کنید از کدام درب ورودی می‌خواهید وارد مجموعه سعدآباد شوید. این مجموعه، 2 ورودی از سمت ...

  • کد مطلب: 8069
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه 3 فروردين 1401 - 17:16

برای بازدید از این مجموعه بزرگ 110 هکتاری، دانستن نکات زیر کمک می‌کند تا تجربه زیباتر و لذتبخش‌تری داشته باشید.

ـ اول از همه مشخص کنید از کدام درب ورودی می‌خواهید وارد مجموعه سعدآباد شوید. این مجموعه، 2 ورودی از سمت میدان دربند و محله زعفرانیه دارد. در ورودی زعفرانیه، دروازه تاریخی مجموعه قرار دارد و می‌توانید عکسی به یادگار بگیرید، ضمن اینکه امکانات بیشتری در آن مستقر است. البته باید خودرویتان را در خیابان‌های اطراف منتهی به مجموعه پارک کنید. امتیاز ورودی دربند هم این است که مسیر سربالایی کمتری دارد و برای افراد مسن، تردد آسان‌تر است.

ـ پس از اینکه مشخص کردید قصد ورود از کدام درب را دارید، موزه‌هایی را که می‌خواهید از آن‌ها بازدید داشته باشید، مشخص کنید. چون مجموعه سعدآباد دارای کاخ‌ها و موزه‌های متعدد است و در نوروز که با ازدحام جمعیت بازدیدکنندگان مواجهیم، فرصت بازدید از همه موزه‌ها را پیدا نمی‌کنید. در نوروز امسال، 13 موزه شامل: «ملت، اتومبیل، هنرهای زیبا، آلبوم‌ها و اسناد سلطنتی، آشپزخانه سلطنتی، استاد فرشچیان، میرعماد، استاد بهزاد، برادران امیدوار، کاخ‌موزه سبز، ظروف سلطنتی، سلاح‌های دربار و پوشاک» دایر هستند و به ارائه خدمات به بازدیدکنندگان می‌پردازند. مجموع بازدید از موزه‌ها به همراه ورودی 63 هزار تومان می‌شود که البته امکان خرید تکی هم وجود دارد. برای کودکان کمتر از 6 سال نیازی به خرید بلیت نیست.

ـ بر اساس آمار مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، 3 موزه ملت، سبز و اتومبیل‌های سلطنتی، بیشترین استقبال را شاهد هستند و معمولاً تا قبل از عصر ظرفیت پذیرش آن‌ها پر می‌شود، بنابراین اگر قصد بازدید از این موزه‌ها را دارید، پیشنهاد می‌کنیم اول وقت خود را به سعدآباد برسانید. این مجموعه از ساعت 9 صبح به ارائه خدمات می‌پردازد و تا ساعت 19 باز است. البته توجه داشته باشید که بلیت‌فروشی فقط تا ساعت 17 انجام می‌شود.

ـ برای خرید بلیت، ترجیحاً به صورت غیرحضوری و آنلاین اقدام کنید. اپلیکیشن «تاپ» و سایت «تفریحاتی» برای این منظور در دسترس هستند و شما را از ایستادن در صف بلیت، بی‌نیاز می‌کنند. اما اگر به هر دلیلی موفق به خرید آنلاین نشدید، یادتان باشد برای خرید بلیت حضوری از دستگاه‌های تعبیه شده در ورودی مجموعه سعدآباد، کارت بانکی به همراه داشته باشید. این نکته را هم بدانید که اگر فراموش کردید بلیت موزه‌ای را بخرید، داخل مجموعه از طریق آنلاین اقدام کنید. سایت تفریحاتی نسبت به اپلیکیشن تاپ این مزیت را دارد که نیازی به خرید دوباره بلیت ورودی به مبلغ 5 هزار تومان نیست.

ـ داخل مجموع سعدآباد 4 سرویس بهداشتی و یک نمازخانه وجود دارد. نمازخانه نزدیک موزه استاد فرشچیان است و تقریباً در مرکز مجموعه قرار دارد. همچنین یک کافه‌رستوران و چند بوفه موقت فروش مواد غذایی شامل انواع نوشیدنی گرم و ساندویچ سرد در سعدآباد مستقر شده‌اند. برای رفاه حال گردشگران هم چند خودروی ون پس از درب زعفرانیه مستقر هستند و دو مسیر را با دریافت 5 هزار تومان طی می‌کنند؛ یکی به سمت درب دربند و موزه سلاح‌های دربار و دیگری به سمت موزه برادران امیدوار و کاخ‌موزه سبز.

ـ بیشتر از صد برنامه محیطی شامل نوروزخوانی، نمایش‌های سیاه‌بازی و عروسکی و اجراهای موسیقی در ایام نوروز در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برپاست. بنابراین اگر قصد دارید با کودکانتان به این مجموعه بروید، نگران سرگرم‌شدن آن‌ها نباشید، به ویژه اینکه «تریلی تئاتر سیار کانون» هم در ورودی زعفرانیه مستقر است و به اجرای نمایش‌های شاد کودکانه می‌پردازند. همچنین می‌توانید با مراجعه به تارنمای مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به نشانی http://sadmu.ir و اینستاگرام مجموعه با شناسه SaadabadPalace اطلاعات به روزی دریافت کنید و برنامه‌ریزی بهتری برای بازدید داشته باشید.

دسته بندی ها