ساماندهی اموال موزه ملت

ساماندهی  اموال موزه ملت

کاخ موزه ملت وسیع ترین بنای مجموعه سعدآباد و یکی از زیباترین کاخ های شهر تهران می باشد . این کاخ موزه نه تنها از لحاظ معماری و تزئینات داخلی بنا حائز اهمیت است بلکه به علت حجم بالای اشیاء تاریخی و فرهنگی موجود در آن نیز نیاز به توجه و عنایت ویژه ای دارد. ماه منیر شمس ، امین اموال کاخ موزه ملت از آخرین تحولات و اقدامات ساماندهی در این موزه می گوید ...

  • کد مطلب: 5
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه 2 دی 1388 - 16:52

کاخ موزه ملت وسیع ترین بنای مجموعه سعدآباد و یکی از زیباترین کاخ های شهر تهران می باشد . این کاخ موزه نه تنها از لحاظ معماری و تزئینات داخلی بنا حائز اهمیت است بلکه به علت حجم بالای اشیاء تاریخی و فرهنگی موجود در آن نیز نیاز به توجه و عنایت ویژه ای دارد.
ماه منیر شمس ، امین اموال کاخ موزه ملت از آخرین تحولات و اقدامات ساماندهی در این موزه می گوید . وی با اعلام به اینکه به مدت یک ماه و نیم از تحویل اشیا ء تاریخی موزه از امین اموال اسبق می گذرد گفت: در این مدت با توجه به تعداد بالای اشیاء تاریخی و اموال فرهنگی با یاری و کمک همکاران در بخش ساماندهی اموال 80 درصد عملیات ساماندهی شامل نظافت و نظم بخشیدن به چیدمان اشیاء و مبلمان ، نظافت در و پنجره ها و لوسترها، نظم دادن به مخازن موزه ، ساماندهی تخته فرش های نفیس و ارزشمند و تعمیرات روکش سیستم های حرارتی ، تعمیر قفل درب اتاق ها و ویترین ها و ... انجام پذیرفته است و 20 درصد این عملیات در حال انجام است.
وی افزود: در طی مراحل نظافت و ساماندهی اشیاء کاخ موزه ملت که در معرض دید عموم قرار دارند، اشیایی که نیاز به مرمت و حفاظت داشتند و همچنین اشیاء و اموالی که در زمینه تحقیق و پژوهش حائز اهمیت بیشتری بودند تفکیک شد. همچنین جهت تنوع و نظم بیشتر ، چیدمان مبلمان ها و سرویس ظروفی که در معرض دید عموم قرار داشتند تغییر یافت .
شمس با اشاره به شرایط نامطلوب و نامناسب مخازن نگهداری تخته فرش های ارزشمند و نفیس این کاخ موزه گفت : متأسفانه تعداد زیادی تخته فرش های دست باف ، سالیان متمادی به دلیل نبود مخازن مناسب و استاندارد جهت نگهداری فرش در شرایط نامطلوبی بودند که با کمک های خالصانه و راهنمایی های خانم توتونچی به عنوان ناظر امور ساماندهی و همکاران در واحد خدمات کلیه این فرش ها نظم و سامان داده شد و در حال حاضر نیز در صدد ایجاد محیطی مناسب جهت ریل کشی های مخصوص هستیم تا بتوان این فرش های نفیس و گرانبها را به طور استاندارد حفاظت و نگهداری نمود و در مواقع خاصی نیز با ایجاد نمایشگاهی از این فرش ها در معرض دید عموم قرار دهیم.
امین اموال موزه ملت از راه اندازی و نصب سیستم امنیتی پیشرفته ترخبر داد و افزود : در حال حاضر کارهای مقدماتی جهت نصب سیستم های امنیتی مجهز تر و پیشرفته تر انجام گرفته و در آینده ای نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.
وی در رابطه با ساماندهی و اقدامات نظافتی در این موزه گفت:در بخش پاکسازی و نظافت اشیاء و بنای موزه نیز کارهای زیادی انجام شده است.درب و پنجره ها و شیشه های آن به علت آلودگی ، تیره و کدر بودند و در نورپردازی موزه نیز تأثیر منفی می گذاشتند. بنابر این در اسرع وقت به کمک همکاران واحد خدمات برای نظافت درب و پنجره ها و شیشه ها و لوسترها اقدام شد. البته برای پاک سازی قسمت هایی از شیشه ها و پنجره های بنای موزه به وسایل و امکانات لازم از جمله داربست و نیروی انسانی نیاز داریم و متأسفانه به دلیل کمبود امکانات و نیروی انسانی ادامه این کار به آینده موکول شد و امیدواریم که با عنایت مدیریت مجموعه در این خصوص هر چه سریعتر این امکانات فراهم گردد.
شمس ضمن قدردانی از همکاران واحد تأسیسات مجموعه گفت : روکش های فلزی سیستم های حرارتی موزه آسیب دیده بود که با همکاری واحد تأسیسات مجموعه تعمیر شدند .همچنین تعدادی از قفل های درب اتاق ها و ویترین های موزه ای که خراب و غیر قابل استفاده بودند تعویض شد.
وی در رابطه با ساماندهی پرده های موزه ایی نیز افزود : جهت مرمت و شستشوی پرده های موزه ایی نیز اقداماتی انجام شده و با حضور کارشناسان بودجه لازم برای این کار تخمین زده شد که به امید خدا به محض اینکه بودجه کافی در اختیار ما قرار بگیرد امر ساماندهی ، تعمیر و شستشو ی پرده های موزه آغاز خواهد شد.
در پایان امین اموال موزه ملت ابراز امیدواری کرد که مسئولین مجموعه با توجه به تعداد بالای اقلام موزه ای در این بخش در راستای کیفیت بیشتر و سرعت بخشیدن به امور ساماندهی و جهت رفع کمبود امکانات عنایت ویژه ای داشته باشند.دسته بندی ها