شاهکار " عصر عاشورا " اثر استاد فرشچیان

شاهکار

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، از جمله آثار شاخص موجود در مجموعه سعدآباد شاهکار ارزشمند استاد فرشچیان ...

  • کد مطلب: 33
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه 9 دی 1388 - 13:49

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، از جمله آثار شاخص موجود در مجموعه سعدآباد شاهکار ارزشمند استاد فرشچیان با عنوان "عصر عاشورا " با تکنیک آکریلیک روی مقوا می باشد که به نمایش عموم گذاشته شده است .
بنابراین گزارش "معصومه مبینی " ،مسئول موزه فرشچیان ضمن تسلیت به مناسبت ایام سوگواری محرم الحرام در رابطه با این اثر نفیس گفت : این اثر یکی از معروفترین آثار استاد فرشچیان است که در سال 1355 و با تمام عظمت عاشورا ، دردها و ریشه های پیام آورش به تصویر کشیده شده و جزء آن دسته از تابلوهایی به شمار می رود که موضوعی تاریخی در آن به نمایش در آمده و تنها بیان کننده احساسات نقاش از موضوع مورد نظر نیست بلکه بر اساس اعتقاد و ایمانی است که تکیه بر باورهای درونی ایشان دارد .
مبینی در زمینه سبک این اثر اظهار داشت : این اثر تلفیقی از هنر آبستره و مدرن و نیز نگاره هایی از صور اسلیمی می باشد که در نقاشی های اسلامی – ایرانی وجود دارد.استاد فرشچیان موضوع را با توسل به نقطه،سطح و خط به گونه ای به تصویر کشیده که تماشاگر نیز همان استنباط را داشته باشد از نمونه های دیگر این نوع نقاشی می توان به تصویر سازی در شاهنامه ،نقاشی قهوه خانه ای ،تمثال مبارک اولیاء و اوصیاء اشاره کرد .
وی با اشاره به مضون این تابلو افزود : نقاشی موضوعی اصولی دارد که چنانچه کسی بخواهد از آن استفاده کند مجبور به رعایت این اصول است در حالی که نقاشی غیر موضوعی می تواند موضوعی را تصویر کند که از خود اثر نقاشی این موضوع استنباط نمی شود و فقط قادر بع بیان حسی است با این توضیح اگر بپذیریم تابلوی عصر عاشورا اثری موضوعی است و پایبند به اصولی می باشد باید دید موضوع آن چیست و اصولش کدامند از نام تابلو بر می آید که عصر عاشورا نقطه عطف واقعه عاشورا است .
گفتنی است آثار استاد فرشچیان در بیش از صدها نمایشگاه فردی و جمعی در ایران و سایر کشورها با استقبال زیادی روبرو شده است و 70 اثر نفیس از این نگارگر پرآوازه معاصردر موزه فرشچیان واقع در مجموعه سعدآباد در معرض نمایش عموم می باشد .

دسته بندی ها