تاریخ خبر:چهارشنبه 7 تير 1402 - 14:54
کد خبر:8356
نمایش «پرده کعبه» به مناسبت اعیاد قربان و غدیر در مجموعه سعدآباد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سعدآباد؛ به مناسبت اعیاد قربان و غدیر دو قطعه از «پرده کعبه» در موزه پوشاک مجموعه سعدآباد، به مدت یک هفته، به نمایش گذاشته می شود.

بر پایه این خبر، از آثار برجسته موجود در مجموعه سعدآباد می توان به دو قطعه از پرده خانه خدا اشاره نمود که در ابعاد 92× 258 سانتی متر و 90× 270 سانتی متر می باشند.

بر روی یک از این دو قطعه تاریخ سال 1387 هجری قمری ثبت گردیده است . هر دو قطعه مزین به آیات قرآن کریم و با مفتول های طلایی و نقره به صورت دست دوز مزین شده اند.

در قطعه ی اول بخشی از آیه ی 198 سوره بقره موجود می باشد:

« لَيْسَ عَلَيْكُمْ جُنَاحٌ أَن تَبْتَغُواْ فَضْلًا مِّن رَّبِّكُمْ فَإِذَا أَفَضْتُم مِّنْ عَرَفَاتٍ فَاذْكُرُواْ اللّهَ عِندَ الْمَشْعَرِ الْحَرَامِ وَاذْكُرُوهُ كَمَا هَدَاكُمْ وَإِن كُنتُم مِّن قَبْلِهِ لَمِنَ الضَّآلِّينَ »

بر شما گناهى نيست كه [در سفر حج] از فضل پروردگارتان [روزى خويش] بجوييد پس چون از عرفات كوچ نموديد خدا را در مشعر الحرام ياد كنيد و يادش كنيد كه شما را كه پيشتر از بيراهان بوديد فرا راه آورد.

و در قطعه دوم آیه 96 سوره ال عمران موجود است :

« اِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِي بِبَكَّةَ مُبَارَكًا وَهُدًى لِّلْعَالَمِينَ .

 

گفته می شود، هر ساله در روز عرفه پرده قدیمی برداشته می شود و پرده جدید بر روی خانه خدا کشیده می شود و پرده قبلی را به روسا و سران کشور ها ی اسلامی هدیه می کنند.

هم چنین درادامه برنامه های فرهنگی مجموعه سعدآباد به مناسبت عید سعید قربان، نشست تخصصی تحلیل نگاره «قربانی شدن حضرت اسماعیل(ع)» اثر استاد محمود فرشچیان از ساعت 10:30 تا 12:30 در موزه فرشچیان برای علاقمندان، برگزار خواهد شد.