تاریخ خبر:دوشنبه 3 بهمن 1401 - 10:33
کد خبر:8190
معاون صنایع دستی خبر داد: تلاش برای برپایی موزه صنایع دستی در سعدآباد

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در آیین گشایش رویداد ملی «سه‌گام» گفت: «سه‌گام» را به امید تحقق آرزوهایی که درباره بافته‌های اصیل ایرانی داریم، آغاز می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، «رویداد ملی سه گام» با هدف پیوند طراحان و تولیدکنندگان منسوجات سنتی و صنایع دستی مرتبط در طراحی لباس امروز ایرانی، بعدازظهر امروز (چهارشنبه 14 دی‌ماه) با حضور «مریم جلالی» معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در گالری مجموعه سعدآباد افتتاح شد
جلالی در آیین گشایش نمایشگاه «سه‌گام» که شامل منسوجات سنتی، رودوزی‌های سنتی و چاپ‌های سنتی است، خطاب به بانوان حاضر در مراسم گفت: شاهد هنر دست شما بانوان گرامی هستیم که در طول تاریخ، همیشه نقش‌هایی که در ذهن داشتید را بر پارچه‌ها نهادید و ما هم وظیفه داریم همچون پیشینیان خود، این هنر را به آیندگان منتقل کنیم. سه‌گام را به امید تحقق آرزوهایی که در باره بافته‌های ایرانی داریم، آغاز می‌کنیم.
جلالی یادآور شد: باید بتوانیم این هنر اصیل را به زندگی مردم گره بزنیم و آن را وارد سبک زندگی جامعه کنیم. این نمایشگاه از سرتاسر ایران جمع‌آوری شده و حاصل هنر دست بانوان ایرانی است.
* «صنایع دستی» مدیون زنان سرزمین‌مان است
او افزود: سه گام راهی است که در سه قدم به زنجیره ارزش و اقتصاد هویت بنیان دست پیدا کنیم. در سه گام اول شناسایی، معرفی و جمع‌آوری می‌کنیم؛ سپس بهینه سازی و استانداردسازی و در گام سوم تجاری‌سازی انجام می‌شود. تجاری سازی و صادرات عزمی می خواهد که بتوانیم با استفاده از علم روز، مطالعات بازار و بازارسازی حق هنر ایرانی را در جامعه بین‌الملل بجا بیاوریم و زنان ایران‌زمین بتوانند به جایگاهی برسند که حق آنهاست. «صنایع دستی» اقتصاد هویت‌بنیان ماست و مدیون زنان سرزمین‌مان است.
وی ضمن بازدید از آثار حاضر در این نمایشگاه که پارچه‌ها و لباس‌های محلی و بومی استان‌های مختلف کشور را شامل می‌شود، گفت: ان‌شاءالله این البسه وارد حوزه مد و لباس شود.
معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پایان گفت: به امید تحقق ایجاد یک موزه صنایع دستی در سعدآباد، از همکاری این مجموعه در برپایی رویداد سه‌گام تشکر می‌کنم و امیدوارم این همکاری همیشگی و پیوسته باشد.