تاریخ خبر:دوشنبه 25 بهمن 1389 - 11:44
کد خبر:1397
ظروف رزنتال در موزه ملت

در میان صدها اثر موزه ای موجود در کاخ ملت سعدآباد،سرویس کامل ظروف غذاخوری در اتاق پذیرایی طبقه همکف این موزه هر بازدیدکننده خوش ذوقی را به خود جلب می کند . این ظروف ساخت کارخانه رزنتال آلمان می باشد .ظرف های رزنتال مورد استقبال ...

در میان صدها اثر موزه ای موجود در کاخ ملت سعدآباد،سرویس کامل ظروف غذاخوری در اتاق پذیرایی طبقه همکف این موزه هر بازدیدکننده خوش ذوقی را به خود جلب می کند . این ظروف ساخت کارخانه رزنتال آلمان می باشد .

ظرف های رزنتال مورد استقبال خانواده های ثروتمند و سلطنتی قرار می گرفت ، از جمله خانواده پهلوی در ایران ، با توجه به ضیافت و مهمانی که در کاخ داشتند و به سفارش فرح دیبا و دربار ظرف های خاصی را از کارخانه رزنتال خریداری می کردند و به ایران می آوردند .

این ظروف زیبا به سفارش دربار دارای نشان تاج با آبکاری طلا و همچنین حاشیه طلایی می باشد و پشت این ظرف ها مارک مخصوص رزنتال دیده می شود.با این ظروف در جشن 2500 ساله نیز از میهمان های خاص پذیرایی می کردند .

فیلیپ رزنتال در سال 1884 کارخانه چینی سازی را در شهری بنام رزنتال در آلمان تأسیس کرد . با رونق گرفتن محصولات این کارخانه و فروش آن به تمام دنیا مخصوصاً پادشاهان و افراد ثروتمند موجب شد که سفارشات بالا رود و کارخانه توسعه پیدا کند . دیری نگذشت که بدلیل معروف شدن این ظرف آن شهر نیز شهرت پیدا کرد و تبدیل به یک شهر توریستی شد. هم اکنون شامل هتل های زیبا و مکانهای توریستی می باشد. همچنین رزنتال  از  ظرفهای قدیمی خود یک موزه بزرگ نیز دایر کرده است .

فیلیپ رزنتال به همراه همسرش Maria اولین محصولات سرامیکی خود را طراحی نموده و با توسعه دادن آن طرح ها در طول سال های 1890 الی 1900 موجب تأسیس کارخانه های متعددی شدند .در طی جنگ جهانی دوم رزنتال و خانواده اش آلمان را ترک کردند در آن زمان این کارخانه حدود 1000 نفر کارمند داشت که مشغول کار بودند . بعد از پایان جنگ جهانی دوم خانواده رزنتال به آلمان برگشتند و تجارت و کار خود را با انگیزه ای قوی آغاز کردند و با استقامت و پشت کار فراوان فیلیپ رزنتال امپراطوری پدرش را خیلی بهتر و موفق تر از گذشته باز سازی کرد و ادامه داد .

قطعات هنری رزنتال از جمله صنایع دستی و کریستالش با طرح های کاملاً بی بدیل و زیبا در سرتاسر جهان معروف شد که تمامی آنها با آرم مخصوص خود رزنتال در پشت ظرف مشخص می شوند.

آرشیو